Alumni

Class of 2020

Motunrayo Alaka, Krista Almanzan, Omri Assenheim, Garance Burke, Pamela Chen, Jim Colgan, Divine Dube, Aaron Foley, Anna Gielewska, Marcelle Hopkins, Matt Kiefer, Alastair Leithead, Natália Mazotte, Joseph Poliszuk, Bryan Pollard, Michael Rain, Simon Willison, Jose Zamora, Natasha Zouves

Class of 2019

Roman Anin, Florencia Coelho, Peter DiCampo, Laura Hertzfeld, Chris Horne, Mandy Jenkins, Akilah Johnson, Joel Konopo, Geraldine Moriba, Katie Palmer, Benjamin Petit, Cécile Prieur, Ronny Rojas, Sarah Shourd, Tom Van de Weghe, H R Venkatesh, Marina Walker Guevara

Class of 2018

Guilherme Amado, Roman Badanin, Jennifer Dargan, Don Day, Xin Feng, Michael Grant, Zeba Khan, Barbara Maseda, Julie Ann McKellogg, André Natta, Soo Oh, Titus Plattner, Tim Regan-Porter, Lisa Rossi, Phillip Smith, Mago Torres, Morten Warmedal, Seema Yasmin

Class of 2017

Dustin Bleizeffer, Heather Bryant, Veronica Chambers, Brian Edwards-Tiekert, Arif Elsawi, Alina Fichter, Frederic Filloux, Adriana García, Clara Gonzalez Sueyro, YooHee Hong, Stacy-Marie Ishmael, Julie Makinen, Juan Pablo Meneses, Ryan Nakashima, Elizaveta Osetinskaya, Katherine Ann Rowlands, Gabriel Spitzer, Elodie Mailliet Storm

Class of 2016

Oleksandr Akymenko, Nathalie Alvaray, Sarah Alvarez, Susie Cagle, Jenée Desmond-Harris, Jacob Fenton, Liz Gannes, Aaron Glantz, Huawei Ling, Astrid Maier, Tonya Mosley, Kristen Muller, Jacqueline Park, Daniela Pinheiro, Tracie Powell, Naomi Starkman, Matilde Suescun, Craig Timberg, Subramaniam Vincent

Class of 2015

Najia Ashar, Zena Barakat, Charla Bear, Donna Borak, Carolina Guerrero, Lope Gutiérrez-Ruiz, Louis Hansen, Jeremy Hay, Cordelia Hebblethwaite, Jing Jiang, Anne Kornblut, Yvonne Leow, Izabela Moi, Michael Morisy, Beatrice Motamedi, Akoto Ofori-Atta, Dickens Olewe, Christina Passariello, Mariana Santos, Anh Hoà Truong

Class of 2014

Tayyeb Afridi, Umbreen Bhatti, Aela Callan, Ana Maria Carrano, Keli Dailey, Gus D’Angelo, Amie Ferris-Rotman, Tran Ha, Kennedy Jawoko, Martin Kotynek, Andrew Lowsowsky, Carlos Martinez, Shazna Nessa, Eric Ortiz, Kejin Qian, Martin Quiroga, Cindy Royal, Alexa Schirtzinger, Camille Seaman, Danyel Smith, John Temple

Class of 2013

Barbara Allen, Mary Aviles, Marie-Catherine Beuth, Kirk Caraway, Melissa Chan, Maria Lilly Delgado, Andrew Donohue, Adriana Garcia, Li Xiaoming, Wilson Liévano, Michael Lindenberger, William McNulty, Musikilu Mojeed, Attila Mong, Latoya Peterson, David Sarno, Mariam Semaan, Samaruddin Stewart, Nuno Vargas, Eric Westervelt

Class of 2012

Teresa Bouza, Beth Daley, Girma Fantaye, Masood Farivar, Deepa Fernandes, Justin Ferrell, Michelle Holmes, Ben Hu, Aaron Huey, Jorge Imbaquingo, Liz Nielsen McClure, Emad Mekay, T. Christian Miller, Katy Newton, Claudia Núñez, Djordje Padejski, Judith Torrea, Chloe Veltman, Martyn Williams, Anita Zielina

Class of 2011

Madhu Acharya, Dan Archer, Beth Duff-Brown, Adriano Farano, Sahar Ghazi, Paddy Hirsch, Angelo Izama, Evelyn Larrubia, Phuong Ly, Gabriela Mafort, Michael Marcotte, Duncan McCue, Jigar Mehta, Seda Muradyan, Wendy Norris, Di Pinheiro, Jeremy Adam Smith, Jenka Soderberg, Hugo Soskin, Karelia Vázquez

Class of 2010

Veronica Anderson, Justin Arenstein, Krissy Clark, Alfonso Cuellar, John Duncan, Maureen Fan, Andrew Finlayson, Marcus Herbert, Mi Kyung Kim, Teru Kuwayama, Christine Larson, Peter Lewis, Lydia Lim, Geoffrey McGhee, Martin Pallares, Andrew Purvis, Paul Radu, Susanne Rust, Gabriel Sama, Nadia Trinidad

Class of 2009

Isra’ al Rubei’i, Christopher Allbritton, Stephanie Banchero, Federica Bianchi, Dionne Bunsha, Diane Cardwell, Chanda Chisala, Babak Dehghanpisheh, Pedro Doria, Jeff Elder, Abebe Gellaw, Joel Gutiérrez-González, Andrew Haeg, Burt Herman, Lee Hockstader, Natalia Koulinka, Weican (Watson) Meng, Michael Rezendes, Antonio Ruiz-Camacho, Geri Smith, Janine Zacharia

Class of 2008

Rick Attig, Denis Burgierman, John Daley, Elizabeth Dalziel, Steven Dudley, Violet Gonda, Paul Kvinta, Andrea Lewis, Ezequiel Abiú López Blanco, Eric Pape, Janine Perrett, Robert Rakipllari, Susanna Schultz, Daniel Sinker, Matt Stannard, Ruth Teichroeb, Helen Ubiñas, Gabor Vajda, Wang Wei, Rick Young

Class of 2007

Margarita Akhvlediani, Imtiaz Ali, Andrea Bernstein, John Briggs, Leslie Casimir, Kinley Dorji, Kevin Fagan, Christianne González, Justine Gubar, R. Scott Horner, Douglas Kim, Seung Jae Lee, Peter McBride, Kathleen McCoy, Patricia Mercado Sánchez, Andrew Mwenda, Eric Schmitt, Dian Wei Tang, Karl Vick, Ruichun Yang

Class of 2006

Jo-Ann Armao, Ka Lun Au, Daniel Coronell, Karen de Sá, Artur Domoslawski, Inday Espina-Varona, Carola Fuentes, Emily Harris, Guillermo Lopez Portillo, Pam Maples, Maria Martin, Tom Meyer, Ivan Penn, Mary Pols, Suman Pradhan, Janet Rae-Dupree, Laura Rauch, Chi-Young Shin, Mike Swift, Martin Turner, Gary Wolf

Class of 2005

Colleen Barry, Jody Berger, Sterry Butcher, Weihua Chen, Denise Clifton, Carlos Dada, Sergio Davila, Phillip Davis, Tomasz Deptula, Susan Ferriss, Akaki Gogichaishvili, Charles Jackson, John Jeter, Hugh Lamberton, Geri Migielicz, Midori Ogasawara, Sacha Pfeiffer, Julia Powell, Frances Robles

Class of 2004

Azmat Abbas, Gail Ablow, Barbara Brotman, Sara Catania, Matt Crenson, Bruno Giussani, Pablo Rosendo Gonzalez, Robert Hiaasen, Kay Johnson, Kanda Yuki, Torsten Kjellstrand, Mika Mäkeläinen, Yong-Chan Park, Olena Prytula, Barbara Roessner, Kelly Scott, Lynne K. Varner, Eric Weiner, Bonnie Winston

Class of 2003

Marion Arathoon, Hannah Bloch, Juan Castillo, Jon Christensen, Alberto Flores d’Arcais, Woo-Sung Han, Wen Huang , Mainul Khan, Jeanne Mariani-Belding, Andrew Maykuth, Julie McCarthy, Bonnie Jo Mount, Wanja Njuguna, Arieh O’Sullivan, Jong-Sei Park, Ken Parish Perkins, Armando Rivarola, Jodi Upton, Jim Walsh, Alan Zarembo

Class of 2002

James Areddy, Farai Chideya, Ray Choto, Agnes Cusack, Sonni Efron, Beth Fouhy, Luz Maria Helguero, Claudia Kalb, Sheila Kaplan, Sergey Kuznetsov, Andrew Lam, Stephen Magagnini, Gary Marx, Alfredo Molano, Elizabeth Osder, Ian Stewart, Serif Turgut, Maya Vidon, Yong Wang, Elizabeth Weise

Class of 2001

Tom Arviso Jr., Jane Armstrong, Eunice Adesola Ayo-Aderele, Ray Choto, Bonnie DeSimone, Tim Johnson, Jerry Large, Lim Bong-Soo, Man Cheuk-Fei, Martha Mendoza, Bob Moser, Annie Nakao, Corina Negrea, Judith Nichols, Clara Inés Rueda, Sonia Seoane, Lawrence Sheets, Gini Sikes, David Stabler, Brian Willoughby

Class of 2000

Katherine Ellison, Veronica Flores, Ernesto García Calderón, Robin Gianattassio-Malle, George Haj, Thaddeus Herrick, Kawasaki Takeshi, Tom Kizzia, Thomas Larsen, Daniel Libardi, Shefali Misra, Sean Murphy, Rita Neubauer, Kim Norgaard, Zsófia Novák, Eric Pryne, Theo Stein, Kevin Sullivan, Birgit Voigt, Sarah Williams

Class of 1999

Maria Abraham, Karen Breslau, Ged Carbone, Richard Chin, Susan Cohen, Tom Davidson, Daniel Golden, Linda Gradstein, Bill Guttentag, Inokuma Ritsuko, Newton Kanhema, Lee Gang-Se, Bruno Lopez, Joe Neff, Steve Proctor, Aurelio Rojas, Liliana Sánchez-Andres, Anne Sørensen, Doug Swanson, Joan Úbeda

Class of 1998

Margarita Assenova, Peter Bahemuka, Alvin Bessent, John Boudreau, Carlos Chamorro, Bob Drogin, Ann Grimes, Kim Chong-Hyuk, Curtis Krueger, Tabitha Lewis, Kevin McKenna, Roberta Oster, Jagadish Pokhrel, Gary Polakovic, William Ramirez-Mendoza, Michal Ruzicka, Debra Shapiro, Susan Warner, Harriet Washington

Class of 1997

Heather Abbott, Alex Beam, Susan Caba, Rodrigo Carpio, John Fensterwald, Michael Fields, Bill Gannon, Anna Husarska, Joan Laatz Jewett, Toshihisa Kawamura , Marcia Kramer, Meg Laughlin, Maria Ronderos, Ephraims Sheyin, Rob Taylor, Maureen West, Kathy Wilhelm, Slawomir Zagorski, Andrew Zajac

Class of 1996

Shereen Ali, Jerry Capeci, Yvonne Daley, Cheryl Devall, Tom Hamburger, Lee Yong-Ho, Sally Lehrman, Ryszard Malik, Liliana Nieto del Rio, Jocelyn Noveck, Saritha Rai, Elaine Ray, Jack Reed, Kathryn Robinson, Saimu Hiromi, Mike Stanton, Marcia Stepanek, Gábor Szabó, Ernesto Tenembaum

Class of 1995

Susan Aasen, Natka Buturovic, Carlos Cano, Miranda Ewell, Bogdan Ficeac, Richard Gonzalez, Jane Gross, Katrina Heron, Shuli Hu, David Kaplan, Richard Manning, Marsha McFadden, Myung-Chul Oh, Marcelo Paiva, Carol Rosenberg, Elisabeth Rubinfien, Bob Shaw, Amy Virshup, Shinko Yuri

Class of 1994

Tom Backmansson, Leda Beck, Bryan Brumley, Kate DeSmet, Douglas Foster, Robert Garrett, Tabita Gunawan, Michelle Johnson, Kim Komenich, Desmond Latham, Bob Minzesheimer, Mary Murphy, David Schrieberg, Jason Seiken, Jeffrey Simpson, Maria Speck, Philip Trounstine, Don Williamson, Yoshida Mitsuhiro

Class of 1993

Bill Birnbauer, Shannon Brownlee, Heather Dewar, David Evans, Susan Faludi, Ellen Hale, Janet Hook, Lisa Hsia, Wojciech Kaminski, Eugene Kane, Chan Lowe, Jaime Mantilla, Park Shinok, Fran Smith, Patricia Sullivan, George Thomas, Bob Thompson, Veikko Vuorikoski, Valerie Zavala

Class of 1992

Makena Aritho, Stephen Berg, Anne Fadiman, Sydney Freedberg, Dawn Garcia, Brooke Gladstone, Ulrik Haagerup, Kathy Holub, Joyce Ingram, Steven Kraske, Kwon Jai-Hong, Richard Lehr, Merval Pereira, Mohammed Ragheb, Richard Sergay, Steven Sternberg, Eileen Welsome, Annella Wynyard

Class of 1991

Karlyn Barker, Frederick Burger, Rose Ciotta, Phyllis Crockett, Romina de los Reyes, Louis Freedberg, Christy George, Ricki Green, Keven Guillory, Kathleen Kiely, Lee Yung-Te, Jessie Mangaliman, Ed Marston, Nirmal Mitra, Leonarda Reyes, Mario Santos, Dietlind Stolle, Leonid Zagalsky, Michael Zielenziger

Class of 1990

Berifi Apenteng, Phyllis Austin, Cole Campbell, Sandra Duerr, Rosemary Goudreau, Angelia Herrin, Kit Lively, Chuck Raasch, Sharon Salyer, Rafael Santos, Malcolm Schmidtke, Egon Scotland, Robert Simmons, Dane Smith, Yi Sun, Joanna Szczesna, Kathryn Tolbert, Emily Yoffe

Class of 1989

Ergun Babahan, Jeff Bradley, Gordon Earle, Stuart Gannes, Tom Gibboney, Steve Harris, John Henry, Richard Hirschler, Anwar Hossain Manju, Barbara Ireland, Michael Keefe, Tunji Lardner, Jeff Leen, Nancy Melich, Brenda Payton, Ellen Shuman, Luciana Villas-Boas, John Woestendiek

Class of 1988

Piergiorgio Acquaviva, Paul Addison, Kathleen Burke, Chen Hansheng, Jerzy Dzieciolowski, John Epperheimer, Rosario Garcellano, Joyce Gemperlein, Rick Gore, Neil Henry, Paul Jacobs, Cynthia Loose, Norma Marcos, Georgia Tasker, Karyn Taylor, Cornelia von Wrangel, Barbara Vroman, Larry Whiteside, Yon Kook-Hee

Class of 1987

Moshin Askari, Gary Delsohn, Michael Greenberg, Mark Jaffe, Michael Kernan, Lubo Li, Peter Mancusi, Ricardo Martinez de Rituerto, Ozier Muhammad, Otsuki Shinji, Leonard Reed, Evelyn Richards, Allen Short, Michael Smith, Karen Steele, Clifford Teutsch, Rhea Wilson, Klaus Zintz

Class of 1986

Eric Black, Anwomea Blay, Sandra Boodman, Colette Braeckman, Lorraine Branham, Joe Distelheim, James Harper, Paul Jansen, Andras Kepes, Linda Kriger, Stephen Lindbeck, Jim McGee, James Mitchell, Celina Rodriguez, Shigemura Toshimitsu, Jochen Siemens, Mary Voboril, Richard Whitmire, Rita Williams

Class of 1985

Christine Arnold, Christopher Braithwaite, Eyum Burnley, Dan Li, Evelyn Fierro, Evelyn Fischer, Jon Funabiki, John Jacobs, Eliot Marshall, Kishore Nepal, Carol Ostrom, Charles Radin, Steven Raymer, Paulynn Sicam, Susan Smith, Kate Sylvester, Nancy Szokan, Yong Shan-Fook

Class of 1984

Jennifer Boeth, Peter Carey, Don Colburn, Herman de Prins, Mary Erickson, Rasa Gustaitis, Arthur Jester, Franzalbert Joku, Kim Myong-Sik, Mary Lee, Margery Lipton, Barbara Lopienska, Walker Lundy, Teresa Otondo, Jan Schaffer, Erich Vogt, Gerald Volgenau, Amei Wallach, Richard Zahler

Class of 1983

Klas Bergman, James Bettinger, Wolfgang Borgmann, Glenn Frankel, Kim Seo-Woong, Andrea Knox, Andrzej Lubowski, Bradley Martin, Bruce Miller, Thomas Mulvoy, Lynn Myers, Mola Olaniyan, Vaughn Palmer, Joseph Plummer, Richard Rafael, Sari Sapir, Edward Shanahan, Kalpana Sharma, Sheila Stainback, Xiliang Feng

Class of 1982

Randy Bean, Edvins Beitiks, Henrik Bering-Jensen, Fatima Cabanas, James L. Files, Diane Lindquist, Dennis McDougal, James O’Hara, Qing Luo, Walter Robinson, Marek Samotyj, Daud Sinjal, Bailey Thomson, Elisabet Van Nostrand, Lidia Wasowicz Pringle, Evans Witt, Brenda Worthington

Class of 1981

Samuel Abt, Diane Borden, Robert Boyd, Michael Burns, Robert Cullen, Joel Greenberg, Katsumata Michio, Lee Moonhee, Heath Meriwether, Lincoln Millstein, Joe Treen, Larry Van Dyne, Pamela Warrick, Joyce White, Rosemary Yardley, Debra Yatim, Mariusz Ziomecki

Class of 1980

David Awbrey, Linda Bolido, Larry Calloway, David Early, Allison Engel, Robert Milliken, Vicki Monks, Sylvester Monroe, Harold Piper, Paul Raeburn, Robert Shaw, Joel Shurkin, Leo Stutzin, Richard Thomas, Susan Trausch, Simon Walker, Istvan Wisinger, Zaihan Guan

Class of 1979

Noah Adams, Ricardo Ampudia, Ross Anderson, Diana Diamond, Gregory Graze, Ann Hayward, Ronnie Hess, Susan Jetton, Jacek Kalabinski, Richard Knox, Stewart McBride, Jane Samz, Cary Stiff, Daniel Sullivan, Peter Sussman

Class of 1978

Jerry Ackerman, Gila Berkowitz, LaBarbara Bowman, James Carnes, Jack Cox, Jack Davis, Warief Djajanto, Kenneth Friedlein, Bruce Handler, Jack Horan, Kim Byung-Moo, Steve Lovejoy, Michael Reilly, Joann Rhetts, William Ritz, Birgit Rostrup, Guillermo Rovzar, James Sellars, Rosalie Stemer, Douglas Stone, Ewa Zadrzynska, Barry Zwick

Class of 1977

Paul Andrews, Frank Ashley, Claude-Jean Bertrand, David Corcoran, Rob Elder, Richard Foster, Lawrence Gardner, James Harper, Stan Isaacs, Paul Jablow, Robert Locke, Kay Mills, Russell Skelton, Nicholas Snow

Class of 1976

Sybil Baker, Stephen Bouser, Tony Barnard, Sig Gissler, John Haile, Barbara Hastings, Deeptha Leelarathna, William Mansfield, Daryl McKee, Maryanne McNellis, Sharon Dirlam, Grayson Mitchell, Charles Mitchelmore, Joab Odero, Marcie Rasmussen, Bernie Shellum, Carolyn Susman, James Vesely, Krzysztof Wojna

Class of 1975

Dave Bonner, George Goodman, John Hollahan, Joseph Karimi, Howard Lett, William MacKaye, Fred McCormack, Lynne Millar, Susan Nelson, Robert Olmos, Wiktor Osiatynski, Achmad Zen Purba, James Savage, Richard Schneider, Eric Tait, Robert Trounson, George Wells, James Willse, Steven Wynkoop, Arthur Zich

Class of 1974

Thomas Brown, John Cashman, John Dart, John de Yonge, Edward DeLong, Kevin Hall,Aristides Katoppo, John Machacek, Burhan Magenda, Garrett Ray, James Risser, Donald Robinson, Ryoji Tomie, Peter Schrag, James Shoop, Michael Toner, Daniel Van Atta, James Wargo, Shirley Williams

Class of 1973

Corrie Anders, Gail Bensinger, Bruce Benson, Christopher Cory, Wilfredo Espaldon, Alexandre Gambirasio, William Greenburg, Charles Hammer, Thomas Harris, Roberta Hornig, Mohammad Ibrahim, Fikri Jufri, Silvio Lancellotti, Kurt Luedtke, Edwin Mauel, Michael Morrison, David Nathan, John Oravets, Eliot Porter, Toshitaka Yoshida

Class of 1972

Mohammad Kazem Ahang, Gene Ayres, David Dow, Frank Emblen, Sonny Ismail, Inger Lise Klausen, Eduardo Rañosa, Joseph Rice, Jean-Louis Servan-Schreiber, John C. Thomas, Wilford Thorne, Frieda Williamson

Class of 1971

Jess Cook, Arthur Cooper, Ho Van Dong, Rush Greenlee, Milton Hansen, Svennik Hoyer, Jon Kamman, Sangjin Kim, David Kuhn, Gerald O’Connor, Terrence Sattoria, Paul Schatt, Michael B. Smith, Scott B. Smith, George Stroud, Richard Zander

Class of 1970

Robert Anderson, Bernie Bookbinder, David Fausch, Merrit Firmin, Stanley Friedman, David Hess, Howard Junker, George Kennedy, Kent MacDougall, Robert Mellis, Robert Mullin, Robert Nemeth, Frank Rutter, Jon Senderling, Bill Sieverling, William Wehrman, June VanLeer Williams

Class of 1969

Joseph Adcock, Alan Anderson, Stan Atkinson, Gerald Bier, Zika Bogdanovic, Donald Breed, Van Cavett, Wayne Cowan, Richard Coyle, Robert Danzig, Patricia Doyle, Denby Fawcett, José Ferrer, Richard Handt, Joseph Harper, Paul Hertelendy, Ed Higgins, W. Grier Horner, Don Hudson, Peter Kilborn, David Meissner, Thomas Morris, Peggy Polk, George Ringwald, Sharon Rosenhause, Thomas Sanford, Bill Sluis, William Smart, Wendell Trogdon, Brenton Welling, Anna Lena Wik-Thorsell, William Workman

Class of 1968

Donald Angel, Bernice Buresh, Malcolm Cross, Nolan Davis, Ron Dorfman, Moira Farrow, Keith Felcyn, Wade Greene, Leonard Greenwood, Allan Hale, Nancy Harris, Norman Kempster, Robert King, Bill Kovach, Theron Liddle, Ron Martin, Nina McCain, James McDaniel, Jeff Morgan, Samuel Newlund, Craig Palmer, Douglas Parker, Peter Shaw, Douglas Turner, Christopher Wren

Class of 1967

Paul Beers, Donald Bishoff, William Brown, Charlotte Buchen, Jerry Carroll, James Cattey, Christopher Dafoe, Robert DeWall, Paul Emerson, Myron Feinsilber, Gene Gisley, Soma Golden, Ronald Haggart, Lisa Hobbs, Thomas Hodson, Dwight Jensen, Laurence Jolidon, Noel Lieberman, Richard Lyneis, Wayne MacDonald, Robert Marshall, Arthur McAloon, Ted Natt, Frank Real, William Robbins, Andy Rocchia, Ray Rogers, Hy Rosen, Arnold Rosenfeld, Frank Santiago, Austin Scott, Judith Stone, Thomas Teepen, Thomas Wilkinson, Raymond Wong, Don Woodward, John Yago